MEDAILONKY KANDIDÁTŮ
Adam Joura
Třebíč
jednatel rodinné stavební firmy, zastupitel města, voják v aktivní záloze
Jmenuji se Adam Joura, je mi 39 let, na Vysočině jsem se narodil, žiji a vychovávám zde i své tři děti. V životě jsem dostal řadu skvělých příležitostí pracovat v různých koutech našeho kraje, a to jak v byznysu, tak ve veřejné sféře. Díky tomu jsem poznal potřeby, trápení i přání lidí napříč krajem a jsem připraven je jako hejtman Kraje Vysočina splnit.
V roce 2012 jsem úspěšně ukončil magisterské studium na Univerzitě Karlově a posléze se dovzdělával v oboru stavebnictví. Náš kraj jsem nejlépe poznal, když jsem vedl regionální kancelář agentury CzechInvest a měl díky tomu možnost podporovat podniky na Vysočině, od start-upů až po ty největší. Řídil jsem také odbor rozvoje a investic na městském úřadě ve Žďáře nad Sázavou.
V současné době působím jako jednatel rodinné firmy se šedesáti zaměstnanci, která se zabývá zejména obnovou památek. Máme za sebou například úspěšné rekonstrukce zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou a hradu Helfštýn, s nimiž jsme zvítězili v celostátní soutěži Stavba roku. Krom rodiny se mimo práci věnuji sportu, své kapele nebo práci v lese. Jsem též členem aktivních záloh Armády ČR.
Chci se postarat o bezpečí, vyšší dostupnost kvalitních lékařů, zlepšovat a vést školy, do nichž budou s chutí chodit naše děti, budovat a udržovat cesty, po nichž se kamkoliv dostaneme rychle a spolehlivě, zajistit hromadnou dopravu, díky níž se lidé dostanou logicky a co nejrychleji všude po Vysočině, ale i do sousedních krajů, a v neposlední řadě zdravou přírodu a životní prostředí v obcích i městech.
V byznysu se nám s rodinnou firmou daří. Stát se hejtmanem tak pro mě není cestou, jak si finančně přilepšit, jak to u některých bývá. Je to pro mě možnost udělat spoustu správných a velkých věcí pro lidi, garantovat plnění našich plánů, dohlédnout na poctivost, zápal i schopnosti zaměstnanců kraje, ale také šanci bít se a vyjednávat za Vysočinu.
Díky svému skvělému týmu Starostů pro Vysočinu mám široký záběr do všech oblastí našeho kraje a velmi konkrétní plány, jak všechny projekty co nejrychleji a nejefektivněji dotáhnout do zdárného konce.
Pavel Hájek
Těchobuz
radní Kraje Vysočina, včelař, lesník
Pavel Hájek se po absolvování Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v Brně začal starat o obecní lesy, veřejná prostraství a následně v roce 2004 ve svých 25ti letech sestavil vítěznou kandidátku do předčasných voleb a byl zvolen starostou. Během nkolika let vybudoval nový vodovod a kanalizaci a zahájil bytovou výstavbu ve skomírající obci. Dále zajistil rekonstrukci většiny z 10ti kultrních památek v obci, stál i za vybudováním Galerie Bernarda Bolzana, jedné z největších na Vysočině. Dále vybudoval nebo zrekonstruoval několik rybníků, věnoval se i opravám polních a lesních cest. Od počátku svého působení v komunální politice je aktivní v různých organizacích sdružujících obce a města. Od roku 2012 působil v kontrolním výboru zastupitelstva kraje Vysočina a od roku 2021 působí jako radní Kraje Vysočina pro lesní a vodní hospodářství, zemědělstvía životní prostředí. Za jeho působení se podařilo navýšit a zefektivnit finanční prostředky na vodohospodářské stavby, urychlit vyplácení příspěvků na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Ve svém volném čase je vášnivým včelařem, dlouholetým jednatelem Sboru dobrovolných hasičů, členem YMCA, milovníkem přírody i výšlapů do ní a příležitostným cyklistou.
Hana Horáková
Ledeč nad Sázavou
starostka města, ekonomka
Žije celý život na Vysočině. Pochází z malého města Golčův Jeníkov. Na střední školu nastoupila do Ledče nad Sázavou, kam jsem se po studiu na VÚT, obor strojírenství a ekonomie, s manželem vrátila. Má dvě dcery a čtyři vnoučata. 32 let pracuje v soukromé firmě a 10 let ve vedení Ledče. Není jí lhostejné, kde a v jakém prostředí žije. Ví, že není reálné, aby všichni občané byli spokojení a že jim nejde ve všem vyhovět, ale dělá pro to maximum. Ráda by přispěla k tomu, aby Ledeč byla krásnější, žili zde lidé spokojeně a turisté se sem rádi vraceli. A když zbyde čas, sedne s manželem na kola - ráda cestuje, lyžuje, sjíždí Vltavu a nejšťastnější je, když má celou rodinu po hromadě. Je členkou Sokola a žádný všesokolský slet si jako cvičenka nenechala ujít.
Radek Hošek
Jihlava
manažer a majitel rodinné firmy, opoziční zastupitel města
Radek Hošek před pětadvaceti lety v Jihlavě založil úspěšnou firmu, která denně připraví kolem dvou a půl tisíce jídel pro zaměstnance firem i veřejnost. Ve svém volném čase se věnuje především tenisu a cyklistice. V podnikání se mu daří, a tak se do veřejného života nezapojoval až do roku 2016, kdy byla ve Zborné, okrajové části Jihlavy, povolena po dvanácti letech zamítavých stanovisek výstavba sídliště lidem napojeným na tehdejší vedení magistrátu. Výstavba by výrazně narušila krajinný i urbanistický ráz této městské části, proto se sousedy, kteří jako jednotlivci nic nezmohli, založil spolek Za zachování zdravé Zborné. Díky jejich usilovné práci se podařilo dostat tento megalomanský projekt z územního plánu pryč. A přestože svůj cíl splnili, jejich činnosti tím neskončila. Každý rok pro Jihlaváky pořádají řadu oblíbených akcí, ať je to masopust, rozsvěcení vánočního stromku a oslavy adventu, různé dětské dny, cyklovýlety nebo třeba jarní úklid města. Se svou rodinou se Radek Hošek také podílí na podpoře řady dalších dobročinných projektů na Jihlavsku. Jako opoziční lídr v jihlavském zastupitelstvu bojuje proti klientelismu, aroganci moci a nesmyslnému rozhazování veřejných peněz. Prosazuje rovný přístup ke všem částem Kraje Vysočina a rád by se dočkal dne, kdy se veřejný sektor začne chovat stejně efektivně jako soukromá sféra a používat selský rozum. Jako zastupitel Kraje Vysočina by se kromě hlídání hospodárného nakládání s penězi a majetkem rád zaměřil na podporu místních živnostníků a regionálních firem.
Martin Mrkos
Žďár nad Sázavou
starosta města, krajský zastupitel, ekonom, držitel titulu Nejlepší starosta Kraje Vysočina
Martin Mrkos je od roku 2018 starostou města Žďáru nad Sázavou. Profesně je ekonom, vystudoval obory oceňování a finance podniku a komerční komunikace na Vysoké škole ekonomické v Praze, a dále britskou ACCA. Jeho předešlá profesní dráha zahrnuje různé analytické pozice ve financích a auditu. Ke konci minulého volebního období získal titul Starosta roku (kraj Vysočina), které uděluje odborná porota Svazu města a obcí starostům za jejich čtyřleté působení. Žďár nad Sázavou se snaží profilovat jako ekologické a technologické město, s akcentem na kvalitní veřejný prostor a vytváření podmínek pro dobrou práci a dostatek bydlení. Je také krajským zastupitelem, jeho dlouhodbá snaha směřuje o propojení systému veřejné dopravy kraje Vysočina s Jihomoravským krajem, protože především region Žďárska a Třebíčská má historicky spádovost k Brnu. Mezi jeho koníčky patří sport (především lední hokej, horské kolo), cestování, včelaření a knížky.
Jan Kotačka
Náměšť nad Oslavou
starosta města, bývalý ředitel domu dětí a mládeže
Jan Kotačka po ukončení stavební fakulty VUT Brno pracoval deset let v domu dětí a mládeže v Náměšti nad Oslavou v pozici ředitele. Za jeho působení se činnost této organizace významně rozšířila a postupně se stala jednou z nejdůležitějších ve městě. Dnes prakticky nenarazíte na člověka, který by nevyužil rozsáhlé nabídky kroužků, akcí a táborů DDM. Pro jeho organizační schopnosti byl zvolen v roce 2010 místostarostou města a v roce 2022 jeho starostou. Ve funkci starosty se i nadále podílí na nejvýznamnějších akcích ve městě v roli organizátora, ale i dobrovolníka. Sám vede i nadále kroužky pro děti, pořádá dobrodružné letní tábory a podporuje mladé lidi v jejich aktivitách. Právě aktivita a spolupráce jsou slova, která se snaží v každém ohledu naplňovat. Jen díky tomu lze uspořádat např. Regionální olympiádu dětí a mládeže, které se účastní téměř třicet obcí ve třiceti sportech a která propojuje celý náměšťský region. V roli starosty se snaží především pečovat o stávající majetek města a o podporu všech spolků, ve kterých společně se školstvím vidí budoucnost našeho kraje. Je přesvědčen, že budování nových staveb jen proto, že jsou dotace je špatně a že by měly být v pořádku zejména ty stávající. Takto by uvažoval i v pozici krajského zastupitele, kdy by se co nejvíce zasazoval o péči o krajský majetek včetně rozvojových projektů jež by Vysočinu posouvaly o kus dopředu. Známá je i jeho práce v oblasti vodovodů a kanalizací, kde se mu daří postupně navyšovat prostředky do obnovy a výstavbu nových soustav a ČOV přičemž pamatuje i na zachování únosné ceny vodného a stočného. A i tato oblast by byla v jeho práci pro Kraj Vysočina stěžejní.
Pavel Pacal
Třebíč
starosta města, krajský zastupitel, učitel
V roce 2009 jsme spolu s kolegy z Třebíče registroval politické hnutí Pro Třebíč, abychom ukázali ODS, že se politika na komunální úrovni dá dělat slušně a pracovitě. V roce 2010 jsem byl zvolen 1. místostarostou svého rodného krásného města. V roce 2014 jsem svůj post obhájil a mohl i nadále vykonávat službu pro milovanou Třebíč. Po krajských volbách v roce 2016 jsem se stal náměstkem hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj. V komunálních volbách roku 2018 jsem dostal důvěru svých spoluobčanů a stal se starostou města Třebíče. Svoji pozici jsem v roce 2O22 obhájil a mám tu čest a obrovský závazek pracovat pro rozvoj města, ve kterém žiji já i moje rodina. Kraj Vysočina je nádherné místo pro život. Máme zde 704 obcí a je pro mne základem přistupovat ke všem stejně a vnímat jejich potřeby. Ve svém volném čase se věnuji sportu a pohybovým aktivitám. Sport je důležitou součástí života člověka, formuje jeho vlastnosti - odhodlání, vůli, zarputilost, smysl pro fair play, touhu se nevzdávat a dotáhnout věci k cíli. Učí nás vyhrávat i prohrávat a především respektovat ostatní.
Alexandros Kaminaras
Velké Meziříčí
starosta města, architekt
Od dětství tvořil součást týmu – kamarádů z vesnice nebo spoluhráčů z fotbalové kabiny. Nejspíš proto má smysl pro týmovou hru a zdravé soupeření. Díky rodičům mohl vstřebávat vlivy různých prostředí.
Do roku 2020, kdy byl za Společně VM zvolen historicky nejmladším starostou, se živil v Praze a ve Velkém Meziříčí jako architekt. Podstatu starostenské funkce vidí ve skutečně každodenní snaze o lepší život ve městě.
Ve vedení města se svými kolegy provedl některá důležitá rozhodnutí jako například urychlený návrat zatáčky na Třebíčské ulici do původní a odjakživa jediné rozumné trasy; obnovil úplně zastavené práce na rekonstrukci náměstí; rozhodl, že rozvojová lokalita Čechovy sady II nabídne bydlení pro dvakrát větší množství lidí, než se původně plánovalo.
Veronika Vyšinská
Šlapanov
starostka obce, starostka okrsku sboru dobrovolných hasičů
Veronika Vyšinská je druhé volební období starostkou obce Šlapanov na Havlíčkobrodsku. Radosti a starosti samosprávy jí tedy nejsou cizí. Do života obce se již 15-tým rokem zapojuje jako starostka sboru dobrovolných hasičů, a to zejména v oblasti kultury a sportu. Od roku 2020 je také starostkou okrsku SDH a členka výkonného výboru okresního sdružení hasičů Havlíčkův Brod. Jako předsedkyně správní rady MAS Českomoravské pomezí se zapojuje do aktivit zaměřených na zlepšování kvality života ve venkovských oblastech a jako zástupce zřizovatele a členka školské rady na místní základní škole se podílí na jejím rozvoji. Podporuje konstruktivní práci místo politikaření.
Martin Bohdálek
Polná
místostarosta města, provozovatel zdravotnického zařízení
Narodil jsem se v Jihlavě a v roce 1996 se přestěhoval do Janovic, místní části Polná. Podnikám v oboru zdravotnictví již od roku 2000. Podnikání jsem rozšířil o vytvoření a provozování stomatologické laboratoře. Před deseti lety jsem mimo to byl zvolen do funkce jedatele zdravotnického zařízení v Jihlavě. Veřejný život pro mne nikdy nebyl tabu, a proto jsem se snažil aktivně zapojit do práce pro město. Zastupitelem jsem od roku 2006. Před dvěma lety jsem po krátkém váhání přijmul nabídku na post místostarosty ve městě Polná. Tuto funkci jsem přijmul zodpovědně a s pokorou. Ve zbytku volného času se věnuji vedení judistického klubu a ostatním sportovním aktivitám, především cyklistice a tenisu. Jako kandidát na zastupitele Kraje Vysočina bych rád zúročil svoje zkušenosti ve veřejném sektoru a pokračoval ve spolupráci mezi městem Polná a Krajem Vysočina.
Martin Ferdan
Moravské Budějovice
starosta města
Martin Ferdan se narodil v roce 1973 v Brně a od dvou let žije v Moravských Budějovicích.
Má magisterské vzdělání a v letech 1990-1992 pracoval na oddělení montáže v Královopolské strojírně. Poté až do roku 2015 prošel různými policejními odděleními ať už ve Znojmě, Třebíči, Jihlavě a následně Praze. V těchto složkách strávil více jak deset let a jak se říká, byla to škola životem. Poté vykonával činnost kurátora pro mládež na Městském úřadě v Moravských Budějovicích, následně byl od roku 2017 vedoucím odboru dopravy. Od října 2022 zde působí jako starosta města Moravské Budějovice.
Pokud mu povinnosti dovolí, relaxuje při sportu. Baví ho zejména tenis, lední hokej a kopaná. Rád tráví čas se svými třemi dcerami, poslouchá populární hudbu a rád se podívá i na pěkný film.
David Šafránek
Chotěboř
projektový manažer, zastupitel města
David Šafránek do lokální politiky vstoupil v roce 2018 na pozici místostarosty, s hlavou plnou nápadů, co všechno ve své rodné Chotěboři zlepšit. Je velkým propagátorem zapojení občanů do rozhodování - ať už formou participativního rozpočtu, nebo třeba přímým zapojením aktivních občanů do pracovních skupin. Za další nezbytnou věc považuje postup v souladu s kvalitní architektirou a urbanismem. Naše sídla by měla být maximálně přívětivá pro nás, pro lidi. Pro chodce, pro cyklisty. A budovaná s jasnou vizí. A taky vždycky dbal na dostatek zeleně ve městě a na opatření podporující rozmanitost krajiny, proto se připojil například k projektu Starostů "1000 a jedna cesta pro krajinu" a stojí za projektem obnovy historické polní cesty. Jako kulturně založený člověk se David věnoval také razantnímu oživení kulturního života, v čemž se mu ale snažil vší silou zabránit covid. Aktuálně působí jako opoziční zastupitel a dělá vše pro to, aby velké a pro město strategické projekty, které připravoval, pokračovaly i v tomto volebním období bez komplikací. Mimo politiku je projektovým manažerem, takže i v této roli dělá vše pro to, aby velké a strategické projekty pokračovaly bez komplikací. Ve volném čase se rád dívá - do minulosti, protože má rád historii; do vesmíru - protože má rád vědecký pokrok v této oblasti; na nová místa - protože rád cestuje; na tahy svých soupeřů - protože rád hraje deskové hry; do vody, na sněžnou stopu, na soupeřovu branku - protože rád sportuje; a na filmy a seriály, na ty se prostě a jen s nadšením dívá.
Denisa Bláhová
Jihlava
studentka, divadelní pedagožka
Denisa Bláhová je studentkou oboru Divadlo a výchova na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Působí jako lektorka kurzů v Horáckém divadle v Jihlavě. Výuce dětí se věnuje i ve sportu, konkrétně sjezdovému lyžování. Ve volném čase chodí do přírody a navštěvuje kulturní akce napříč žánry.
Roman Fabeš
Telč
pracovník výzkumu a vývoje, radní města
Roman Fabeš svůj profesní život začal jako učitel na ZŠ v Telči a v Třešti. Posléze od roku 2012 pracuje pro Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademii věd. Ve volném čase se věnuje převážně sportu. Je fotbalovým rozhodčím ve 3. - 4. lize a zároveň působí jako člen výkonného výboru okresního a krajského fotbalového svazu. Od roku 2022 je zastupitelem a radním města Telč.
Zdeněk Rajdlík
Nová Cerekev
starosta městyse
Je mu 54 let a od narození žije a bydlí (s výjimkou studií a vojny) ve Chmelné, která je místní částí městyse Nová Cerekev. Je ženatý a má dvě dospělé děti. Mezi jeho koníčky patří toulky přírodou, a to jak na kole, tak pěšky. Aktivně se věnuje hudbě a ve volných chvílích rád sáhne po dobré knize.
Od roku 2010, je starostou Městyse Nová Cerekev. Před tím dlouhé roky pracoval jako neuvolněný člen zastupitelstva, člen rady a vykonával i funkci předsedy stavební komise. Před tím několik let pracoval jako projektant pozemních staveb.
Kromě funkce starosty je ještě předsedou sdružení právnických osob Brána Vysočiny, místopředsedou dobrovolného svazku obcí Nová Lípa a pracuje jako člen Kontrolního výboru Kraje Vysočina.
Za úspěchy ve svých volebních obdobích považuje především to, že se po dlouhých letech daří držet v Nové Cerekvi mladé lidi a tím se částečně stabilizoval i počet obyvatel obce. Podařilo se to především díky výkupu a zasíťování stavebních pozemků, velkým investicím do stavebních úprav a vybavení školy a školky. Vybudovat a opravit se podařilo také dětská hřiště, sportoviště, opravila se tělocvična. Opravily se komunikace, kulturní domy a veřejné osvětlení, investují do zeleně, atd.
Do budoucna by rád i nadále pomáhal malým obcím v našem okolí. Rád by se zaměřil na dlouhodobou udržitelnost a podporu škol v malých obcích. Velkou výzvou je pro něj i udržitelnost zdravotní péče v malých sídlech.
Jan Schwarz
Havlíčkův Brod
umělecký kovář, zastupitel města
Jan Schwarz: Od roku 1994, kdy poprvé úspěšně kandidoval, je zastupitelem Města Havlíčkův Brod, kde se věnuje především oblasti, kultury, vzhledu veřejného prostoru a podpoře spolkové a sportovní činnosti. Před revolucí v r. 1989 pracoval jako umělecký kovář v Ústředí uměleckých řemesel v Jihlavě a od roku 1990 je živnostníkem. Jeho kovárnu ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu lze navštívit a seznámit se s jeho prací ve Dnech otevřených ateliérů na Vysočině pořádaných Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod. Jeho další láskou kromě rodiny (manželka, dvě dospělé dcery) a jeho práce, jsou koně a amatérské divadlo. V krajském zastupitelstvu by chtěl zúročit dlouholeté zkušenosti z komunální politiky a rád by se věnoval oblastem, se kterými má největší zkušenosti.
Milan Kunst
Horní Cerekev
starosta města
Milan Kunst je šestým rokem starosta Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Poprvé v komunálních volbách kandidoval v roce 2014, kdy se z předposledního místa dostal do rady města. Je členem komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina a člen komise pro stavby ve vodním hospodářství. Vice jak 20 let podnikání ho naučilo, že v životě nic není zadarmo a také, že úspěch se neodpouští. V podnikání se naučil jednat s lidmi, jít si za svým, ale také umět naslouchat a když je to třeba, dělat ústupky a kompromisy. To vše nyní uplatňuje i v komunální politice. Ctí demokratické hodnoty, svobodu slova i svobodu vyznání. Má rád upřímné a pravdomluvné lidi. Rekreačně lyžuje, jezdí na kole a provozuje vodní sporty, zejména dračí lodě.
Eva Špatková
Bystřice nad Pernštejnem
právnička, zastupitelka města
Eva Špatková působila celý svůj profesní život ve státní správě a samosprávě. Po ukončení vysoké školy pracovala 8 let na Okresním národním výboru ve Žďáru nad Sázavou a poté je již její profesní působení spojené s Městským úřadem Bystřice nad Pernštejnem. Zde zastávala nejprve funkci vedoucí odboru vnitřních věcí a od roku 1991 do roku 2017 byla tajemnicí městského úřadu. Současně působila jako předsedkyně komise k projednávání přestupků města. V roce 2017 začala organizovat Bystřickou univerzitu třetího věku, která zajišťuje odborné i zábavné přednášky, exkurze, zájezdy a další aktivity pro seniory z Bystřice a obcí správního obvodu ORP Bystřice nad Pernštejnem. Tuto činnost zajišťuje stále i po odchodu do důchodu. Současně je stále členkou komise k projednávání přestupků města a od roku 2022 členkou zastupitelstva města za SNK ED.
Tomáš Tesař
Kamenice nad Lipou
starosta města, předseda fotbalového oddílu
Tomáš je kamenickým rodákem, který poté, co absolvoval naši MŠ a ZŠ vystudoval obor Ekonomika podniku na Obchodní akademii v Jindřichově Hradci. Během uplynulých let prošel Sborem dobrovolných hasičů a také naším fotbalovým klubem, kterého se v roce 2021 stal předsedou. Působí rovněž jako člen výboru TJ Slovan. Od roku 2018 až do zvolení starostou města byl vedoucím finančního oboru kamenického Městského úřadu. Měl tak přehled o chodu celého města a byl jeho přímým účastníkem ve věcech organizačních a finančních. Tyto zkušenosti a informace tak zúročil při komunálních volbách a stal se s nezávislou kandidátkou NOVÁ KAMENICE starostou města.
Iva Reichová
Nový Rychnov
referentka správy majetku
Iva Reichová jako většina obyčejných lidí, chodí do práce, stará se o rodinu, o domácnost a zahrádku. Je zastáncem tradičních hodnot, jako je slušnost, ohleduplnost, poctivá práce a poctivé jednání, úcta ke zkušenosti a ke stáří. Prakticky celý život pracuje ve státní správě, která se podle ní stále více, a hlavně zbytečně rozrůstá, je krkolomná a nekoncepční. Jako zastupitelka našeho kraje bude prosazovat rovný přístup ke všem částem Kraje Vysočina. Kromě hlídání hospodárného nakládání s penězi a majetkem by se ráda zaměřila na podporu regionálních firem a živnostníků všech oblastí (průmyslu, výroby, zemědělství, stavebnictví, dopravy, obchodu), ale i na koncový proces odpadového systému. To znamená, co nejvíce si sami vyrobit, postavit, vypěstovat a také si sami likvidovat vlastní opad. Dodavatelská činnost mimo náš region je v mnoha případech zbytečná a je, a hlavně bude, neekonomická a neekologická. Vysočina je podle ní úžasná s obrovským potenciálem a se spoustou šikovných lidí.
Vysočina je její domov.
Petr Kabátek
Jihlava
auditor kybernetické bezpečnosti, manažer kvality
Petr Kabátek pracuje více jak 10 let v pozici referenta na Krajském úřadu Kraje Vysočina. V současné době pracuje jako auditor kybernetické bezpečnosti. Aktuálně je členem majetkové komise a finančního výboru města Jihlavy. Mezi jeho koníčky patří IT bezpečnost, sport a rodina. Dále je velkým fanouškem elektronizace veřejné správy a chce se zasadit o efektivní nakládání s veřejnými penězi.
Miroslav Buňata
Želiv
starosta obce
Společně s místostarostkou obce se snažíme o to, aby se v Želivě a místních částech žilo lépe. Staráme se, stavíme, opravujeme a investujeme tam, kde je to nejvíce potřeba. Jako například do Základní a Mateřské školy, do vodovodů, kanalizací, komunikací, bydlení a dalších projektů. Myslím si, že za 6 let našeho působení je to již vidět.
Eva Vaňková
Třebíč
ředitelka ZUŠ, radní města
Eva Vaňková je pátým rokem ředitelkou Základní umělecké školy v Třebíči, jedné z největších škol svého druhu v České republice. Působí také jako zastupitelka a radní města Třebíče. Volný čas tráví nejraději aktivně, sama, s rodinou nebo přáteli. Nejbližší je jí turistika, jízda na kole, běh nebo práce na zahradě. V ZUŠ vedle řízení školy vyučuje hru na klavír a velmi ráda si na klavír také zahraje. V radě i zastupitelstvu oceňuje poctivou práci, konstruktivní spolupráci s koaličními partnery, respekt a vzájemnou úctu mezi nimi. Zajímá jí školství, kultura a v obecném kontextu udržitelnost. Ráda by, aby se její děti i děti jejich dětí měly stejně dobře jako se nyní máme my.
Karolína Kostečková
Žďár nad Sázavou
učitelka odborných předmětů, manažerka rodinné firmy, radní města
Karolína Kostečková je ženou mnoha tváří - je pedagožkou odborných předmětů na žďárské průmyslové škole, radní města Žďáru nad Sázavou a také manažerkou rodinné firmy Klusáčkovy těstoviny s.r.o. Všechno to jde však společně ruku v ruce - na průmyslovce učí ekonomii, kdy spolu se studenty přetavuje teorii do praxe a v praxi pak pomáhá řídit onu rodinnou firmu. A proč vedení města? Protože jí prostě dává smysl spolupodílet se na tvorbě místa, kde žijeme a kde žijí naše děti. A to je také jejím hlavním tématem - město přátelské rodině, čistá a bezpečná dětská hřiště.
Renata Tomsová
Jihlava
ekonomka, dobrovolná psycholožka, spisovatelka
Třicet let se věnuje účetnictví a daním. Má účetní kancelář s pěti zaměstnanci. Ve volném čase se věnuje charitativní činnosti. Spolupracuje s Bílým kruhem bezpečí jako dobrovolný psycholog. Napsala knihu , jejíž celý výtěžek bude rozdělen mezi konkrétní charitativní projekty. První část výtěžku už předala. Má dvě dospělé děti 33 , 23 let, dvě vnoučata.
Tomáš Rosecký
Světlá nad Sázavou
místostarosta města, trenér a člen výkonného výboruflorbalu Kraje Vysočina
Tomáš Rosecký pochází sice z Havlíčkova Brodu, ale profesní život má spojený se Světlou nad Sázavou. Nejprve zde 14 let učil na ZŠ Lánecká češtinu a dějepis, poté se stal jednatelem společnost Sportovní zařízení města s.r.o., nyní pracuje jako místostarosta. Především pro děti zorganizoval mnoho sportovních akcí - k nejvýznamnějším patří Sportovní dny, Přebory AŠSK, míčové víceboje a další. Dále se angažoval při kulturních akcích - soutěž paragraf, režie Akademií ZŠ Lánecké, Sportovec roku. Mnohokrát vedl příměstské tábory i sportovní kroužky ve Světlé n/S i v Ledči n/S. Jako trenér dívčího družstva florbalu Kraje Vysočina působil Tomáš Rosecký na dvou Letních olympijských hrách mládeže. V rámci Kraje byl jmenován i členem Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Ve svém volném čase se věnuje aktivnímu sportování, především nohejbalu, badmintonu a tenisu. Navíc v roce 2012 založil ve Světlé n/S florbalový oddíl, který má v současnosti téměř 200 členů. V roce 2024 jeho družstva dorostenek a juniorek vyhrála Ligu Vysočiny a Jihočeského kraje. Stal se i členem Výkonného výboru florbalu za Kraj Vysočina. Ve Světlé se výrazně zasloužil o výstavbu sportovní haly, v loňském roce pomohl ke vzniku oblíbené naučné stezky Jaroslava Haška ze Světlé n/S na Lipnici n/S. V zastupitelstvu Kraje Vysočina by se rád nadále věnoval otázkám sportu a vzdělávání.
Žaneta Hermanová
Humpolec
projektantka
Žaneta Hermanová pracuje jako projektantka zejména v lokální architektonické kanceláři, což výrazně podnítilo její zájem o veřejný prostor a budování města Humpolec. Je jí vlastní dovednost celkově řídit a koordinovat projekty, preciznost, tvorba koncepčních řešení, týmová spolupráce i hledání kompromisů při střetech názorů. Po složení autorizačních zkoušek navíc získala jistou formu pracovní nezávislosti a tak občasně projektuje i nyní během rodičovské dovolené. V současnosti je ale hlavně maminka dvou skvělých dětí - tříleté Josefínky a ročního Honzíčka. Společně s dětmi a manželem rádi cestují, užívají si výlety, kulturu a čas strávený s rodinou a přáteli. Jako projektantka a maminka malých dětí se zajímá o kvalitu a vhodnost městských projektů a celkový rozvoj města. Taktéž by v Humpolci ráda rozšířila možnosti pro trávení volného času rodičů s dětmi tak, aby zde byly minimálně srovnatelné možnosti jako v okolních městech Vysočiny. Oboje již teď aktivně řeší - jakožto předsedkyně Komise pro rozvoj města a zakladatelka právě vznikající klubovny pro předškolní děti a jejich rodiče. Věří, že v komunální politice můžeme být slušní, komunikovat spolu, naslouchat veřejnosti i odborníkům a následně najít vhodný kompromis.
Andrea Vašíčková
Velké Meziříčí
právnička Kanceláře veřejného ochránce práv, radní města
Andrea Vašíčková vystudovala právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde získala i titul JUDr. Po škole získala práci právničky v Kanceláři veřejného ochránce práv, kde působí dodnes. Její motivací pro práci u ombudsmana je zejména snažit se pomáhat lidem, kteří si sami pomoci nemohou. Podobný smysl vidí i v komunální politice, kam s nadšením vstoupila s cílem vytvářet lepší prostředí, v němž s partnerem, synem a dcerou žije. Do veřejného života se zapojila aktivněji v roce 2019, kdy jako zástupce sousedů usilovala o úpravu trasy obchvatu, která by výrazně narušila krajinný ráz. Jako radní města Velké Meziříčí vyhledává dotační příležitosti, dohlíží na efektivní využívání městských bytů a majetku, usiluje o zlepšení života pro rodiny s dětmi, například díky připravované výstavbě nové dětské skupiny. Kvalitní školy, dostatek lékařů, zajištění důstojné péče o seniory, podpora bydlení - to jsou témata, na které by se ráda zaměřila na krajské úrovni.
Marie Černá
Třebíč
pracovnice galerie, emeritní místostarostka
Marie Černá se zapojila do politiky již v prvních svobodných volbách v roce 1990, kdy byla zvolena do zastupitelstva města Třebíče a opakovaně ještě v sedmi dalších komunálních volbách, vždy za sdružení nezávislých kandidátů. 16 let byla místostarostkou v Třebíči, dva roky uvolněnou radní. V roce 2000 kandidovala do krajského zastupitelsva pod hlavičkou SNK (Sdružení nezávislých kandidátů, později po sloučení s Evropskými demokraty SNK ED). V roce 2000 a 2004 byla zvolena do funkce náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj a v roce 2012 se stala zastupitelkou kraje za sdružení Pro Vysočinu (SNK ED +nezávislí kandidáti).
Na Třebíčsku se významně podílela na založení sdružení obcí pro vybudování a provozování skládky komunálního odpadu v Petrůvkách, které úspěšně funguje již 32 let, obce si založily i vlastní svozovou firmu ESKO-T a provozují celý komplex odpadového hospodářství bez účasti soukromého, či zahraničního kapitálu.
Matka tří , dnes již dospělých dcer, se v radě města věnovala kromě odpadového hospodářství také oblasti rozvoje města a vzhledem k postižení nejmladší dcery měla blízko i k sociální oblasti a prorodinné politice.
Na úrovni kraje je stále aktivní ve Výboru regionálního rozvoje zastupitelstva Kraje Vysočina , podporuje úzkou spolupráci kraje s obcemi a účelné čerpámí evropských financí do smysluplných projektů, zejména v oblasti dopravy, které zlepšují život obyvatel Kraje Vysočina.
Angažuje se také již 17 let v propagaci a certifikaci regionální značky Vysočina regionální produkt a tím i podpoře místních podnikatelů.
Jan Lapeš
Horní Dubenky
emeritní starosta
Více jak 36 let byl starostou obce Horní Dubenky. Postupně se za něj podařilo vybudovat kompletní infrastrukturu v obou částech obce. Vodojem, vodní zdroje - 4 vrty, plynovod a vodovod v obou částech obce, ČOV a kanalizací v obou částech obce. Na závěr byly opraveny MK. Podařilo se postavit 17 nových bytů a 26 bytů v DPS. Pro využití volného času bylo vybudováno koupaliště a v průběhu let bylo opraveno. Podařilo rekonstruovat všechny byty v majetku obce. Od roku 2021 je v důchodu.
František Matušina
Velká Bíteš
místostarosta města, obchodní zástupce pro klíčové zákazníky
Neuvolněný místostarosta Velké Bíteše od roku 2022, v lokální a krajské politice nováček.
Veronika Prchalová
Havlíčkův Brod
ředitelka základní školy, zastupitelka města
Veronika Prchalová žije od narození v Havlíčkově Brodě. V mládí sportovala – gymnastika, házená, volejbal…. , hodně četla a věnovala se hudbě. Roky zpívala v pěveckém sboru a hrála na klavír. Studovala v Olomouci a po získání doktorátu se vrátila domů. Dodnes učí na své první škole, jen si na pár let odskočila předvést své pedagogické dovednosti na gymnázium a opět se vrátila na své původní působiště jako ředitelka. Školu vede už přes dvacet let a je na svou práci patřičně hrdá. Ve školních lavicích se vystřídali i žáci zvučných jmen např. : Ondřej Beránek – vítěz Mistrovství světa 2024, všichni bratři Zohornové – extraligoví hokejisté a reprezentanti ČR a NHL, Vítek Vaněček – český brankář působící v NHL a další, kteří dosahují významných ocenění ve světě softbalu a pyšní se titulem mistrů Evropy. „Její škola“ významně podporuje sportovní aktivity dětí. V zastupitelstvu města Havlíčkův Brod pracuje čtvrté volební období. Je členkou sdružení nezávislých kandidátů „Broďáci“ a členkou výboru pro školství a volnočasové aktivity, protože školství je oblast, ve které se celý svůj profesní život pohybuje. Nikdy nebyla v žádné politické straně. Jak sama říká:“ Vždy se snažím pracovat tak, abych se nemusela před nikým, ani sama před sebou za svou práci stydět“.
Radek Vopravil
Žirovnice
starosta města, starosta sboru dobrovolných hasičů
Radek Vopravil od roku 2000 pracoval ve funkci vedoucího provozu společnosti v Žirovnici. Od roku 2014 byl zvolen do zastupitelstva Žirovnice, kde zastával funkci radního. Po volbách v roce 2018 se stal místostarostou Žirovnice. V roce 2022 se stal starostou města. Od roku 2010 je starostou dobrovolných hasičů Žirovnice. Je členem a zástupcem velitele Jednotky soboru dobrovolných hasičů města Žirovnice. Zastává i funkci předsedy Jezdeckého klubu Dvůr Dvořák Žirovnice, který pořádá v Žirovnici významné jezdecké závody.
Hana Žáková
Koněšín
senátorka, emeritní starostka
Hana Žáková je od roku 2018 senátorkou, přičemž letos tento post obhajuje. V Senátu je členkou Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, předsedkyní Podvýbor pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, členkou Podvýboru Organizačního výboru pro státní vyznamenání, členkou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a členkou Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu. Předtím osmnáct let zastávala post starostky Koněšína a od roku 2007 byla zároveň i předsedkyní ekologického regionu Horácko. V letech 2004 až 2008 byla zastupitelskou Kraje Vysočina. Je vdaná, má dvě dospělé děti a už je i babičkou. Má ráda procházky, četbu, bylinky, cestování, zpěv a hrála ochotnické divadlo. Ráda také propojuje lidi, což uplatňuje i při své práci.
ZADAVATEL/ZPRACOVATEL: STAROSTOVÉ PRO VYSOČINU, KOALICE STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH A SNK EVROPSÝCH DEMOKRATŮ © 2024